top of page

Запобігання торгівлі людьми під час війни

 

      Торгівля людьми – одна з найбільш актуальних проблем сучасності. Жертвами сучасних форм рабства в усьому світі щорічно стають мільйони людей. Торгівля людьми буває у формі трудової або сексуальної експлуатації, примусового жебрацтва, для вилучення органів, порушення прав людини для отримання прибутку через контроль та експлуатацію інших людей тощо.

Із початку російської військової агресії з України вимушено виїхали  вже близько 3 мільйонів людей, більша частина з них – жінки та діти.  

       Найбільш вразливими категоріями до потрапляння в ситуацію торгівлі людьми є жінки, жінки з дітьми, люди з інвалідністю, люди, які потребують постійного стороннього догляду. Щоб убезпечити себе від такого становища громадянам України, які є біженцями, та тим, які шукають тимчасового захисту, по приїзду у відповідну країну, необхідно невідкладно зареєструватися на тимчасове проживання.

        Поради як не стати жертвою:

  • не віддавайте ні за яких умов оригінали документів і майте їх постійно при собі, копії  цих документів покладіть у різні місця;

  • не потрібно приймати пропозицію про роботу, яка є сумнівного характеру;

  • не беріть в борг у незнайомих людей та не дозволяйте іншим стороннім особам оплачувати послуги, щоб не бути втягнутим в боргову залежність;

  • перебувайте на постійному контакті з рідними та близькими, не віддавайте  незнайомим людям свій мобільний телефон або інші засоби зв’язку;

  • не погоджуватися виконувати жодну роботу без  підписання трудового договору або контракту, який повинен бути зрозумілим; 

  • вивчіть номери екстрених служб країни, в якій ви знаходитесь.

       Якщо щодо Вас чинять будь-які дії насильницького характеру під час перебування за кордоном, необхідно:

  • звернутися до посольства, консульства України в країні перебування;

  • бігти до місця загального користування – державної/офіційної установи, бібліотеки, пошти тощо;

  • звернутися до поліції, лікарні, церкви, аварійних служб тощо;

  • якщо є можливість звернутися до установи, а не до приватної особи, краще зверніться до установи.

   Потрапляння людини в ситуацію торгівлі людьми спричиняє порушення прав кожного громадянина, таких як право на життя,  повагу до гідності, на свободу та особисту недоторканність, свободу пересування та інші.

 

Куди звернутись у випадку потрапляння в ситуацію торгівлі людьми, перші кроки

       Міністерство соціальної політики України, як національний координатор у сфері протидії торгівлі людьми звертає увагу, що ТОРГІВЛЯ ЛЮДЬМИ — ЦЕ СУЧАСНЕ РАБСТВО!

        Свобода людини є однією з головних цінностей сучасного цивілізованого суспільства, а забезпечення недоторканності свободи особи – однією з головних функцій держави.

       Якщо:

       - Вас силою примушували працювати;

       - Вам не виплатили обіцяної заробітної плати;

       - у Вас відібрали паспорт чи інші документи;

       - Вас насильно утримували, контролювали;

       - Вам погрожували, шантажували;

       - Вас змушували до жебрацтва;

       - Вас втягнули у проституцію, порнобізнес;

       - Ви стикнулись з обманом, насильством

         ВИ СТАЛИ ЖЕРТВОЮ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ.

        В такому випадку необхідно звернутися за місцем перебування до місцевої держадміністрації та правоохоронних органів або зателефонувати на цілодобову „гарячу лінію” за телефонним номером 15-47.

   Для внутрішньо переміщених осіб працює гаряча лінія з консультування мігрантів 527. На неї можна зателефонувати анонімно та безкоштовно з мобільного телефону в Україні. Гаряча лінія працює щодня з 8:00 до 20:00.

         Національна соціальна сервісна служба України опікується питанням запобігання та протидії торгівлі людьми: приймає рішення про встановлення / відмову у встановленні, продовження / відмову у продовженні, позбавлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми; проводить аналіз діяльності суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми; координує та контролює діяльність закладів, що надають допомогу особам, які постраждали від торгівлі людьми, в тому числі направляє до закладу осіб, які постраждали від торгівлі людьми за кордоном та повертаються в Україну, в разі необхідності надання їм тимчасового притулку; проводить заходи, спрямовані на усунення передумов торгівлі людьми.

bottom of page